Integracja

"A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby  go normalnie traktować".
                                                                                                                                        Anna Dymna

Szkoła integracyjna stwarza możliwość wspólnego bycia, poznawania się i uczenia wszystkim dzieciom, niezależnie od ich sprawności i umiejętności. Jest szansą na zdobywanie nowych doświadczeń, rozwijanie empatii i akceptacji dla drugiego człowieka. Pozwala zrozumieć, że mimo różnic, każdy z nas jest pełnowartościowym członkiem społeczeństwa, a dzięki nim, świat jest tak ciekawy i różnorodny.

W naszej szkole przyjazne miejsce do rozwoju, zabawy i nauki znajdują dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Integracja jest naszą wizytówką od 1996 roku i obejmuje wszystkie poziomy nauczania. W mało licznych klasach (do 20 osób), pod opieką dwóch nauczycieli (nauczyciela wiodącego i wspomagającego) uczą się dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Nauczyciel wspomagający to pedagog specjalny, który stosując odpowiednie metody i formy pracy wspiera uczniów niepełnosprawnych w realizacji indywidualnych programów edukacyjno - terapeutycznych.

Nasza szkoła od 2000 roku organizuje konferencję dla nauczycieli wspomagających, rodziców i terapeutów zatytułowaną: "Metody i formy pracy z uczniem niepełnosprawnym w klasie integracyjnej". Prowadzimy warsztaty dotyczące niepełnosprawności, od lat wspieramy i bierzemy udział w akcjach związanych z obchodami Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie oraz organizujemy akcje wewnątrzszkolne na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Data dodania: 2019-10-16 13:41:45
Data edycji: 2021-01-05 22:08:32