Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Patron


Żeglarz, lotnik, dziennikarz, pisarz, tłumacz literatury angielskiej. Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat.


Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w stopniu podporucznika. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 44 pułku piechoty. W 1942r. wraz z armią gen. Andersa dotarł poprzez Bliski Wschód i Afrykę do Wielkiej Brytanii. Skończył kurs nawigatorów lotniczych w Kanadzie. Latał w Anglii na bombardowania Niemiec jako strzelec pokładowy w polskim dywizjonie 300 im. Ziemi Mazowieckiej. Po wojnie podjął studia językowe w Cambridge 
i ekonomiczne w Londynie. W 1947r. powrócił do kraju. Pracował jako dziennikarz i urzędnik państwowy uczestnicząc w pracach komisji ONZ w Korei i Laosie. Korespondent PAP w Rzymie. Zawsze pasjonował się żeglarstwem, stad pomysł samotnego rejsu dookoła świata. W realizacji marzenia pomogli mu: gdyński konstruktor jachtu „Opty” - inż. Leon Tumiłowicz i Polski Związek Żeglarski. 25 stycznia 1967r. wypłynął w samotną podróż z Casablanki w Maroku, a jego wędrówka prowadziła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Thaiti, archipelag Fidżi, cieśniny Torresa i Dakar. Rejs zakończył 29 kwietnia 1969r. w Casablance, ustanawiając rekord samotnej żeglugi bez zawijania do portu 165 dni.

Mocno schorowany ostatni rok życia spędził spotykając się z entuzjastami swojego rejsu i porządkując materiały do książki „Samotny rejs Opty”.

Data dodania: 2019-10-16 13:40:43
Data edycji: 2021-01-05 22:06:41
Ilość wyświetleń: 3934
Bądź z nami:
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej