Patron

Żeglarz, lotnik, dziennikarz, pisarz, tłumacz literatury angielskiej. Pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat.

Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w stopniu podporucznika. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 44 pułku piechoty. W 1942r. wraz z armią gen. Andersa dotarł poprzez Bliski Wschód i Afrykę do Wielkiej Brytanii. Skończył kurs nawigatorów lotniczych w Kanadzie. Latał w Anglii na bombardowania Niemiec jako strzelec pokładowy w polskim dywizjonie 300 im. Ziemi Mazowieckiej. Po wojnie podjął studia językowe w Cambridge
i ekonomiczne w Londynie. W 1947r. powrócił do kraju. Pracował jako dziennikarz i urzędnik państwowy uczestnicząc w pracach komisji ONZ w Korei i Laosie. Korespondent PAP w Rzymie. Zawsze pasjonował się żeglarstwem, stad pomysł samotnego rejsu dookoła świata. W realizacji marzenia pomogli mu: gdyński konstruktor jachtu „Opty” - inż. Leon Tumiłowicz i Polski Związek Żeglarski. 25 stycznia 1967r. wypłynął w samotną podróż z Casablanki w Maroku, a jego wędrówka prowadziła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Thaiti, archipelag Fidżi, cieśniny Torresa i Dakar. Rejs zakończył 29 kwietnia 1969r. w Casablance, ustanawiając rekord samotnej żeglugi bez zawijania do portu 165 dni.

Mocno schorowany ostatni rok życia spędził spotykając się z entuzjastami swojego rejsu i porządkując materiały do książki „Samotny rejs Opty”.

Data dodania: 2019-10-16 13:40:43
Data edycji: 2021-01-05 22:06:41