Dla Amelii - zebrania rodzicielskie

Drodzy rodzice,

Już za kilka dni w naszej szkole będzie możliwość zarejestrowania się do DKMS i tym samym dołączenia do ogólnoświatowej bazy 39 mln potencjalnych dawców szpiku.

Na terenie szkoły, podczas spotkań rodziców i wychowawców klas, będzie działać punkt rejestracyjny DKMS. Spotkania te planujemy w nadchodzącym tygodniu a konkretne daty i godziny podadzą wychowawcy.

Przeszczep komórek macierzystych szpiku od zgodnego, niespokrewnionego dawcy, to dla wielu osób chorych na białaczkę jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Tak jest w przypadku 12 letniej Amelii, uczennicy naszej szkoły, która wciąż czeka na to, aby do bazy potencjalnych dawców dołączył jej bliźniak genetyczny. Pomóżmy go znaleźć dla niej, jak i wszystkich tych, którzy kiedykolwiek zachorują na białaczkę i będą potrzebować przeszczepu.

Co trzeba wiedzieć o rejestracji?

• Do bazy może dołączyć osoba aktualnie zdrowa, w wieku od 18 do 55 lat.
  • Rejestracja trwa kilka minut i polega na pobraniu wymazu z ust i wypełnieniu formularza.
  • Jedna na 20 tys. zarejestrowanych osób zostaje dawcą faktycznym.
  • Samo pobranie komórek macierzystych jest dość proste oraz bezpieczne dla zdrowia (co jest dodatkowo weryfikowane przed pobraniem). Najczęściej, bo w 85%, polega na pobraniu krwi z przedramienia i wydzieleniu z niej komórek krwiotwórczych. W pozostałych 15% jest to pobranie z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.  Po pobraniu funkcjonuję się normalnie, a komórki w pełni regenerują się do 2 tygodni po pobraniu.

Więcej informacji na:

www.dkms.pl